Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
18.01.2021
Stavba elektrického ohradníku
Elektrické hrazení tvoří několik částí a pouze správná funkce každého z nich zaručí stoprocentní výsledek. Výběr zdroje pro elektrický a ostatních so... číst celé
18.01.2021
Co jsou a jak pracují elektrické ohradníky
Co jsou a jak pracují elektrické ohradníky.   V dnešní době řešíme stále více problémů se zaběhlými zvířaty, se psy, kteří napadli člověka, nebo se ... číst celé
20.06.2020
Pro skot
Pro skot Na ohradníky pro skot použijte zdroje SZ10 a SZ30, pokud máte k dispozici síťové napětí. Pokud není síťové napětí dostupné, použijte zdroje ... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
17.07.2020
Ochrana jezírek a rybníků
Často je třeba ochránit ryby v jezírku nebo rybníce před vydrou, kočkami nebo jinými predátory. U menších jezírek lze použít zdroje SZ5, u rozsáhle... číst celé
17.07.2020
Jak na divokou zvěř
Pro divokou zvěř nebo lépe ohradník proti divoké zvěři. Elektrický ohradník proti divokým prasatům je v dnešní době velice frekventované spojení. číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Co jsou a jak pracují elektrické ohradníky
Co jsou a jak pracují elektrické ohradníky
18.01.2021

Co jsou a jak pracují elektrické ohradníky.

 

V dnešní době řešíme stále více problémů se zaběhlými zvířaty, se psy, kteří napadli člověka, nebo se skotem, který zastavil vlak

Jedno z nejúčinnějších a nejekonomičtějších řešení je použití elektrického ohradníku. Je to finančně přijatelný způsob, ochrany drahých  plotů  a ohrad před zničením a zabránění útěku psů nebo skotu. Dále se ohradníků používá i při ochraně pasoucích se stád před napadením vlky nebo medvědy. Také můžete úspěšně ochránit záhony a dřeviny před svými domácími mazlíčky. Aktuální je dnes použití proti divokým prasatům.

A jak elektrický ohradník pracuje? Při dotyku zvířete s vodičem proběhne jeho tělem impuls, který zvířeti neublíží, ale je mu tak nepříjemný, že se dalšímu kontaktu raději vyhne.

Zařízení ohradníku se skládá ze zdroje impulsů a vlastního vedení, které je připevněno na stávající ohradu pomocí izolátorů. Jeden vývod zdroje je připojen k vedení ohrady a druhý pomocí zemnící tyče spojen se zemí. Zdroj je napájen z běžné zásuvky 230V a jeho odběr je minimální. Pokud není k dispozici síťové napětí, používají se zdroje napájené z akumulátorů. Jsou stejně výkonné, doba provozu je však omezena kapacitou akumulátoru, popřípadě jeho včasnou výměnou.

 Na výstupních svorkách zdroje je napětí od 6 do 11 tisíc voltů, podle typu a použití. I při těchto napětích nejsou ohradníky životu nebezpečné pro lidi ani zvířata. Přesto musí být ohrady označeny předepsanými štítky, aby nedošlo k náhodnému dotyku nebo přehlédnutí v terénu zvláště cyklisty nebo lyžaři.

Ohradníky se dělí podle výkonu a způsobu použití.

  • pro drobná domácí zvířata
  • v pastevectví, zemědělství a lesnictví
  • ochrana stád před vlky
  • pro speciální účely se zálohováním – pro zoologické zahrady, trvalé ohrady s ochranou před vlky a medvědy.

Výkonově nejslabší zdroje (SZ5) se používají pro koně, kočky a malá plemena psů. Jsou šetrné ke zvířatům a jejich účinnost je omezena na plochu ohrady.

Výkonné ohradníky (SZ10, SZ30 -  rozlišení podle výkonu) se používají v pastevectví, pro větší plemena psů, ovce, skot, proti lesní zvěři a divočákům. Je možné s nimi napájet i značně dlouhé ohrady, při ideálních podmínkách – nízký porost a kvalitní vodiče a uzemnění - i několik desítek kilometrů.

Speciální zálohované ohradníky se používají se převážně v zoologických zahradách a všude tam, kde je nutné zaručit provoz i při výpadku proudu. Tato zařízení jsou na rozdíl od předchozích zálohována akumulátorem se  zaručenou dobou nouzového provozu minimálně 8 hodin.

U některých lidí panuje názor, že elektrický ohradník zvířatům ubližuje. Pravda je však taková, že tím, že jim zabrání v útěku, ochrání je i ostatní před dalšími komplikacemi. Většina zvířat je tak inteligentní, že po krátké době poznají, jak ohradník pracuje a o útěk se již nepokouší. Stále častěji se ohradníky používají v zoologických zahradách a umožňují volný pohyb zvířat ve výbězích bez klecí a oplocení.

Elektrický ohradník se stává i levnou variantou ochrany rozlehlých pozemků a sadů proti okusu stromů lesní zvěří a našli bychom i několik méně tradičních využití, jako například zabránění úniku hadů, ochrana rybníků před škodnou a podobně.

TOPlist               Jsme registrováni u kolektivního systému REMA System a.s. pro budoucí nakládání s vysloužilými výrobky. (www.rema.cloud)

Copyright 2020 Ohradniky s.r.o.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz